Organizując festiwal chciałem, aby był on nie tylko wyzwaniem dla słuchacza, zależało mi, aby festiwal był również wyzwaniem dla uczestniczących muzyków.

Stopniowo zapraszając wykonawców, wraz z powiększającą się listą gości, starałem się montować określone ich zestawienia, proponując gotowe rozwiązania, słuchając przy tym ich życzeń. Ta manipulacja zasobem improwizatorów doprowadziła do sformowania sześciu składów - w mniejszym lub większym stopniu pod wpływem aranżacji organizatora.

Wyrazem pełnej swobody muzyków, ich wyboru i wpływu na program jest sobotni "wieczór duetów". Tu jedynie wspólnie z zainteresowanymi określiliśmy uczestników. Program wieczoru pozostanie nie skonkretyzowany, aż do momentu spotkania się biorących w nim udział, właśnie oni tuż przed rozpoczęciem koncertu przedstawią zestawienia duetów.

Festiwal kończymy celebracją, odsłoną specjalnej edycji Chris Burn's 'Ensemble'. Grupa, poszerzona o nowych muzyków, realizuje poprzez to wyzwanie przewodnie, jest to przy tym - na co należy zwrócić uwagę - jedyny zespół w programie.

Festiwal odbywa się po raz pierwszy, nie ostatni; poświęcony jest muzyce improwizowanej.

PROGRAM
pobierz w formacie RTF, PDF lub TXT


piątek 24 maja

OFFicyna, godz 18:00 - otwarcie festiwalu

Sergio Merce (Argentyna) elektronika
Boris Baltschun (Niemcy) sampler, elektronika
Serge Baghdassarians (Niemcy-Armenia) elektronika, gitara
W Officynie podczas festiwalu prezentowane są głównie elektroniczne składy. Zaczynamy koncertem niemal rówieśników: Baltschun (ur. 1974) i Baghdassarians (ur. 1972) współpracują ze sobą w różnych składach, oboje poruszają się najchętniej na pograniczu kompozycji i improwizacji, którego specyficzną naturę określa się mianem berlińskiego redukcjonizmu. Trio dopełnia Sergio Merce (ur. 1973), wykształcony instrumentalista i kompozytor, który w tym składzie zagra na zbudowanym przez siebie instrumencie elektronicznym. Operując na głowicach urządzenia - bez zastosowania taśm - korzysta z szeregu przedmiotów (igły, nożyce), generując elektroniczne brzmienia.



Teatr Kana, godz. 20:30

Kyle Bruckmann (USA) obój
Michael Moser (Austria) wiolonczela
Giuseppe Ielasi (Włochy) gitara
Pierwszy koncert w Teatrze Kana odwołuje się wprost do fizycznej charakterystyki miejsca: drewniana podłoga, wspaniałe, ciepłe i bogate brzmienie. Obój, wiolonczela i gitara. Muzycy nigdy dotąd nie grali ze sobą w podobnej konfiguracji, choć Bruckmann i Moser spotkali się kiedyś na scenie w grupie POLWECHSEL. Ileasi, doskonale zna swoich kolegów. Zbliża ich technika, fizyczność instrumentów, zbliża ich także zamysł i pragnienie spotkania.

Chris Burn (Wielka Brytania) solo
Burn to nieprzecenialna osobowość europejskiej muzyki improwizowanej. Jego solo to doskonałe studium metody artysty, soczewka wprost skierowana na akt improwizowania, artykulacji i techniki.

Xavier Charles (Francja) klarnet
Rhodri Davies (Wielka Brytania) harfa
Robert Piotrowicz (Polska) gitara, elektronika
Charles jest jednym z tych, którzy z instrumentu uczynili laboratorium dźwięku; nie przypadkiem członek trio z Axelem Dornerem i Johnem Butcherem, brzmiącym niemal jak elektronika. W partnerstwie z Daviesem, genialnym harfistą, który odkrył swój instrument dla muzyki improwizowanej i Piotrowiczem, który porusza się na krawędzi akustycznego i elektronicznego sygnału, stwarzają sobie elektryzujący punkt wyjścia, potencjał początkowy.

sobota 25 maja

OFFicyna, godz 18:00

Matthew Hutchinson (Wielka Brytania) syntezatory
Jacek Staniszewski (Polska) komputer
Jean-Christophe Camps (Francja) elektronika
Spotkanie muzyków elektronicznych pochodzących z trzech różnych stylistyk. Hutchinson jest jednym z pierwszych, który zaanektował syntezatory analogowe do muzyki improwizowanej. Staniszewski z kolei to muzyk, jako instrumentu używający komputera, Jean-Christophe - połowa duetu Kristoff K.Roll - muzyk z kręgu muzyki konkretnej.



Teatr Kana, godz. 20:30

wieczór duetów
John Butcher (Wielka Brytania)
Nikos Veliotis (Grecja)
Tony Buck (Australia)
David Stackenas (Szwecja)
Lucio Capece (Argentyna)
Giuseppe Ielasi (Włochy)
i inni
Motyw duetów to chęć stworzenia i wskazania sytuacji ad hoc, jako tak ważnego w improvised music zjawiska. Różnorodność instrumentalistów, konfrontacje osobowości, skupienie uwagi na relacji i żywotnym akcie improwizowania, dziejącym się pomiędzy tylko dwoma muzykami.

niedziela 26 maja

Domenico Sciajno (Włochy) kontrabas, elektronika
Lucio Capece (Argentyna) saksofon
Carole Rieussec (Francja) elektronika
Muzycy do pewnego stopnia zbliżeni stylistycznie, nie zmienia to faktu, że trudno przewidzieć efekt tego spotkania. Elektroniczne zaplecze, z równoważnym aspektem akustycznych instrumentów, otwiera przed tym składem nieograniczone spektrum brzmieniowe i improwizacyjne.

Anna Zaradny (Polska) saksofon altowy
David Stackenäs (Szwecja) gitara
Tony Buck (Australia) perkusja
Jedyny skład z perkusistą. W pełni akustyczne, zupełnie nie zelektryfikowane instrumentarium. Stackenäs przywodzi na myśl akustyczne dokonania Dereka Bailey'a, Buck - wirtuoz perkusji - niezwykle wrażliwy improwizator, Zaradny doskonale znajduje się w konstelacjach z żywiołowymi instrumentalistami. Reakcja, energia, finezja, improwizowanie "krok po kroku", tak właściwe dla angielskiego nurtu.

Chris Burn's 'Ensemble'
Chris Burn (Wielka Brytania) fortepian/pianino
John Butcher (Wielka Brytania) saks. sopranowy i tenorowy
Rhodri Davies (Wielka Brytania) harfa
Matthew Hutchinson (Wielka Brytania) syntezatory
Nikos Veliotis (Grecja) wiolonczela
Xavier Charles (Francja) klarnet
Zespół założony w 1984 roku jako oktet, obecnie stanowi elastyczną grupę improwizujących muzyków. Festiwalowa konfiguracja opiera się na brytyjskim rdzeniu i dwóch muzykach, którzy są nowi w grupie. Ansambl odzwierciedla zainteresowanie Burna problematyką dużych grup improwizatorów w których kluczową rolę pełni konfrontacja kompozycji z improwizacją w kontekście głębokiego indywidualizmu instrumentalistów.


organizacja



współorganizacja



współpraca





MUSICA GENERA FESTIVAL 2002
festiwal muzyki improwizowanej
Szczecin 24-25-26 maja 2002

organizacja: musica genera
współpraca: OFFicyna
festiwal wspierają: The British Council, Urząd Miasta w Szczecinie
patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Radio Szczecin, terra.pl

muzyków gości: Hotel Rycerski
nagłośnienie: GRASZ Arek Sienkiewicz
design: Andreas Guskos

bilety:
OFFicyna: 10 PLN
Teatr Kana: 12/14 PLN
karnet na wszystkie koncerty 40 PLN
sprzedaż karnetów od 17 maja w Piwnicy Kany i CKIKit (Zamek Książąt Pomorskich)
rezerwacja: tel. +48 (91) 454 24 46, e-mail: rwert@rwert.art.pl

gdzie się zatrzymać:
Schronisko Młodzieżowe 0 (91) 422 47 61
Porta Hotele - (91) 422 5888
Hotel Asystencki - (91) 449 4852
Hotel Kapitan - (91) 433 3428
Hotel Rycerski - (91) 814 66 01

Informacja prasowa "Musica Genera Festiwal 2002"

Festiwal odbędzie się 24-26 maja w Szczecinie.
Koncerty odbywać się będą w dwóch miejscach w Teatrze Kana oraz w Miejscu Sztuki OFFicyna.

Impreza odbywa się po raz pierwszy i ma charakter międzynarodowy. Oprócz artystów z Polski wystąpią muzycy z Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Niemiec, Włoch, Grecji, Argentyny, Austrii i Australii. Zaproszeni muzycy to osobowości świetnie rozpoznawalne w świecie muzyki improwizowanej. Artyści tacy jak John Butcher, czy Chris Burn należą do tych, którzy wytyczyli nowe kierunki tej muzyki. Podczas Festiwalu wystąpią także młodzi, choć już bardzo uznani improwizatorzy - Rhodri Davies, Xavier Charles, Demenico Scjano.

Głównym zamysłem zdarzenia jest prezentacja muzyki improwizowanej. Wobec bardzo szerokiego znaczenia formuły, organizatorzy zdecydowali się skoncentrować na nurcie muzyki improwizowanej wywodzącej się z pierwszych, prekursorskich kroków jakie zrobili w latach 60? John Stewens, Derek Bailey, Evan Parker i inni. Po prawie 40 latach rozwoju tego nurtu, bogactwo i różnorodność muzyki improwizowanej jest szerokim spektrum rozciągającym się od radykalnych, minimalistycznych form do burzliwych, spontanicznych improwizacji, zawierając w sobie całe bogactwo źródeł dźwięku od instrumentów, ciała, przedmiotów po elektronikę i najnowsze technologie cyfrowe.

Musica Genera przyjęła za kryterium stworzenie kreatywnych warunków występującym improwizatorom. Eksperyment, otwartość formy, sytuacja ad hoc towarzyszą od początku improvised music. Szczególnie idee te realizuje sobotni koncert, czyli "wieczór duetów".

Cały festiwal będzie rejestrowany, część koncertów zostanie wydana w późniejszym czasie na płytach cd - musica genera to także wytwórnia płytowa.