MUSICA GENERA FESTIVAL 2007

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej i Eksperymentalnej

Szczecin 25-26-27 maja 2007

miejsca
Teatr Kana, Opera na Zamku, była Rzeźnia Miejska na Łasztowni, Muzeum Narodowe, Zamek Książąt Pomorskich

koncerty, projekcje, instalacje

Claus van Bebber (D), Angelica Castello (AT), COH (S/RUS), Robin Fox (AUS), Ludomir Franczak (PL), Will Guthrie (AUS), Edwin van der Heide (NL), Robin Hayward (UK), Boris Hauf (AT), Tomas Korber (CH), Paul Lovens (D), Lionel Marchetti (FR), Lasse Marhaug (NOR), Jerome Noetinger (FR), Toshimaru Nakamura (JAP), Goodie Pal (DK), Anthony Pateras (AUS), Dave Phillips (CH), Billy Roisz (AT), Zenial (PL)

organizacja Musica Genera
współorganizacja Stowarzyszenie Teatr Kana
współpraca Opera na Zamku, Port Rybacki "Gryf", Muzeum Narodowe, Zamek Książąt Pomorskich, Zachęta Sztuki Współczesnej
wsparcie Miasto Szczecin, Pro Helvetia, Austriackie Forum Kultury, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Goethe Institut
muzyków gości Klub Pracowników Nauki, Hotel Focus
patroni medialni TVP Kultura, Przekrój, 2 Program Polskiego Radia, Aktivist, TVP3, Gazeta Wyborcza, Glissando, Polskie Radio Szczecin, Radio Sitka, Radio ABC KRU, emd.pl, nowamuzyka.pl, serpent.pl, alternativepop.pl, electronicmusic.pl, www.80bpm.net
poligrafia Drukarnia Algraf
nagłośnienie Grasz
ochrona Securitas
design Michał Kopaniszyn, Matylda Sałajewska
webmaster Dominik Kowalczyk

BILETY
Teatr Kana, Opera na Zamku: 25 PLN
Rzeźnia, Dziedziniec Muzeum Narodowego: 20 PLN
karnet na wszystkie koncerty - 110 PLN
rezerwacja karnetów: info@musicagenera.net
sprzedaż karnetów od 19 maja w Piwnicy Kany (pl. sw. Piotra i Pawła 4/5)


25 maja, piątek


10:00 - 18:00 Zamek Książąt Pomorskich, Galeria Gotycka, ul. Korsarzy 34

Uninhabitable spaces v.2.0. - Lionel Marchetti (FR) / Jerome Noetinger (FR)
instalacja dźwiękowa

20:00 Teatr Kana, pl. św. Piotra i Pawła 4/5

Goodiepal (DK)
gramofon, obiekty, projekcja
Claus van Bebber (D) / Will Guthrie (AUS) / Tomas Korber (CH)
Claus van Bebber - gramofony
Will Guthrie - elektronika, instrumenty perkusyjne
Tomas Korber - gitara, elektronika

Boris Hauf (AT)
komputer, saksofon
Angelica Castello (AT) / Robin Hayward (UK)
Angelica Castello - flet, elektronika
Robin Hayward - tuba


23:30 parking przy Komendzie Wojewódzkiej Policji, ul. Małopolska 47

Edwin van der Heide (NL)
sound / laser performance

24:00 Dziedziniec Muzeum Narodowego, ul. Staromłyńska 27

Zenial (PL) / Ludomir Franczak (PL)
Zenial - laptop
Ludomir Franczak - projekcja

COH (S/RUS)
elektronika

26 maja, sobota


10:00 - 18:00 Zamek Książąt Pomorskich, Galeria Gotycka, ul. Korsarzy 34

Uninhabitable spaces v.2.0 - Lionel Marchetti (FR) / Jerome Noetinger (FR)
instalacja dźwiękowa

18:00 Teatr Kana, pl. św. Piotra i Pawła 4/5

Toshimaru Nakamura (JAP)
elektronika
Robin Hayward (UK)
tuba
Angelica Castello (AT) / Billy Roisz (AT)
Angelica Castello - flet, elektronika
Billy Roisz - syntezator wideo, elektronika, projekcja

Paul Lovens (D) / Claus van Bebber (D)
Claus van Bebber - gramofony
Paul Lovens - perkusja


22:00 była Rzeźnia Miejska, Łasztownia, ul. Władysława IV

Robin Fox (AUS) / Anthony Pateras (AUS)
Robin Fox - komputer
Anthony Pateras - głos, syntezator, komputer

Dave Phillips (CH)
głos, elektronika, projekcja
Lasse Marhaug (NOR)
elektronika

27 maja, niedziela


10:00 - 18:00 Zamek Książąt Pomorskich, Galeria Gotycka, ul. Korsarzy 34

Uninhabitable spaces v.2.0. - Lionel Marchetti (FR) / Jerome Noetinger (FR)
instalacja dźwiękowa

16:00 Teatr Kana, pl. św. Piotra i Pawła 4/5

Dave Phillips (CH)
nagrania środowiskowe
Will Guthrie (AUS)
elektronika, instrumenty perkusyjne
Tomas Korber (CH)
gitara, elektronika

20:00 Opera na Zamku, ul. Korsarzy 34

Robin Fox (AUS) / Lasse Marhaug (NOR)
Robin Fox - komputer
Lasse Marhaug - elektronika

Toshimaru Nakamura (JAP) / Billy Roisz (AT)
Toshimaru Nakamura - elektronika
Billy Roisz - video syntezator, elektronika, projekcja

Paul Lovens (D) / Anthony Pateras (AUS)
Paul Lovens - perkusja
Anthony Pateras - fortepian






ARTYŚCI


Claus van Bebber
Artysta posługuje się gramofonem od 1977 roku, wciąż pozostając wiernym urządzeniom z tamtych czasów. Bebber w swej sztuce łączy najlepsze tradycje lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, przyznaje się do wpływu dadaizmu i Fluxus. Jest także aktywny na polu sztuk wizualnych, realizując projekty z pogranicza instalacji i rzeźby. W epoce rozbuchanych technologii Bebber, podobnie jak Philip Jeck, odnajduje w gramofonach retro źródło inspiracji pozostające niezwykłą alternatywą dla dzisiejszych technik didżejskich.

Angelica Castello
Pochodząca z Meksyku artystka, od 1999 r jest rezydentką w Austrii. Studiowała w Mexico City, Montrealu, Amsterdamie i Wiedniu. Jej głównym instrumentem jest flet, posługuje się też elektroniką. Współpracuje z kompozytorami, artystami wizualnymi, teatrem, malarzami, pisarzami i oczywiście improwizatorami. Członkini wielu grup, m.in: Low Frequency Orchestra. Od 2004 roku organizuje w kościołach serie koncertów eksperymentalnej muzyki elektronicznej.

COH
Za tym pseudonimem kryje się Ivan Pavlov, rosyjski muzyk, który od 1995 mieszka w Sztokholmie. Jeden z najwybitniejszych muzyków z rejonów eksperymentalnej elektroniki. Czołowy artysta takich wytwórni jak Raster Noton, czy Mego. Podobnie jak Alva Noto (Carsten Nikolai), czy Ryoji Ikeda, Coh oscyluje wokół minimalistycznej abstrakcji z dalekimi wpływami techno, muzyk ten jednak posiada swój niepowtarzaly i orginalny styl. Pulsujące, organiczne struktury są znakiem rozpoznawczym Pavlova. Prowadzi wytwórnię Wavetrap.

Robin Fox
Fox jest artystą wizualnym i dźwiękowym, pracującym głównie w środowiskach cyfrowych. Improwizator, kompozytor, autor instalacji. Penetruje zależności jakie zachodzą pomiędzy dźwiękiem i obrazem. Efektem tych poszukiwań są takie projekty jak: filmy na oscyloskop, performance laserowy, realizacje DVD. Robin Fox przy tym należy do najciekawszych i najbardziej dynamicznych muzyków posługujących się na scenie komputerem. Pracuje solo, a także w kolaboracjach, najczęściej z Anthonym Paterasemi, Natasha Anderson i Claytonem Thomasem.

Ludomir Franczak
Działa na wielu polach. Twórca scenografii i kostiumów teatralnych, projektant mody, performer, kurator. Realizował prezentacje w całej Polsce w przestrzeni zamkniętej i otwartej. Współtworzy szereg projektów interdyscyplinarnych, tworzy grafikę, malarstwo, instalacje przestrzenne, filmy multimedilne.

Will Guthrie
Pochodzący z Australii perkusista, posługuje się zrobionymi przez siebie instrumentami, znalezionym elektronicznym złomem, mikrofonami, głośnikami, a także konwencjonalnymi perkusjonaliami. Guthrie jest jednym z najciekawszych improwizatorów młodszego pokolenia. Pracuje w wielu różnych artystycznych okolicznościach: improwizacja, performance, kompozycja studyjna, dźwięk do filmu, teatru itd. Prowadzi wytwórnie ANTBOY MUSIC, promującą głównie artystów z Australii.

Edwin van der Heide
Holender jest jednym z bardziej wyrazistych artystów pracujących na gruncie dźwięku, przestrzeni i ich wzajemnej interakcji. Jego prace są trudne do zdefiniowania za pomocą tradycyjnych pojęć z dziedziny muzyki czy sztuki dźwięku, ponieważ Edwin van der Heide często porusza się na krawędzi wykorzystywanego medium. Autor wielu instalacji audiowizualnych, performance'ów. Projektował i wykorzystywał na żywo instrumenty oparte na sensorach (m.in. grupa Sensorband). Jest również wykładowcą akademickim.
Laser / Sound Performance jest efektem badań zależności między dźwiękiem, a trójwymiarowym obrazem projekcji laserowej. Spektakularny projekt zrealizowany w otwartej miejskiej przestrzeni polega na otoczeniu widza trójwymiarowym, audiowizualnym środowiskiem.

Robin Hayward
Tubista i kompozytor, Robin Hyward rozwinął szereg specyficznych technik instrumentalnych. Traktuje tubę jako labirynt, w którym powietrze możne zostać uwięzione i przekierowane. Skomplikowana budowa tego instrumentu pozwala go przebudować i przestroić. Te eksploracje i doświadczenia w sposób zasadniczy wpłynęły na barwowy i mikrotonalny charakter pracy kompozytorskiej Haywarda. W 2005 roku założył Zinc and Copper Works, grupę poświęconą eksploracji możliwości jakie wynikają z charakteru strojenia i szumów tworzonych na instrumentach dętych blaszanych

Boris Hauf
Saksofonista, muzyk elektroniczny i kompozytor. Jest założycielem elektroakustycznej wiedeńskiej grupy EFZEG, współzałożycielem berlińskiej The Understated Brown, czasowym członkiem chicagowskich zespołów TV POW i Lozenge. Pracuje jako improwizator w różnych konfiguracjach oraz solo. Hauf związany jest z wieloma wytwórniami (m.in. Mosz, Mego, Hathut, Grob). Realizował projekty i kompozycje dla radia, telewizji, teatrów i zespołów wykonujących muzykę współczesną.

Tomas Korber
Improwizator i kompozytor młodszego pokolenia. Doświadczenie z gitarą i elektroniką zdobył eksperymentując z szeregiem środków i technik. Aktywny od wczesnych lat 90-tych, pracuje solo, a także we współpracy z wieloma muzykami (m.in. Günter Müller, Norbert Möslang, Jason Kahn, Christian Weber, Keith Rowe, Christian Wolfarth). Komponuje muzykę dla filmu i teatru.

Paul Lovens
Jeden z najbardziej utalentowanych i wybitnych perkusistów na w kręgach free jazzu i muzyki improwizowanej. Obecny na scenie od ponad 30 lat, stały współpracownik Alexandra von Schippenbacha i Evana Parkera, z którymi tworzy jeden z najważniejszych zespołów w historii improwizacji. Lovens wypracował jedyny w swym rodzaju instrumentaly styl, przesiąknięty wirtuozerią i niezwykłą wprost charyzmą. Przez wszystkie lata swojej artystycznej drogi muzyk wciąż zadziwia świeżością i żywiołem, którego słuchacze doświadczają podczas koncertów. Obecność Paula Lovensa na Muscia Genera Festiwal jest wydarzeniem samym w sobie.

Lasse Marhaug
Lasse Marhaug, urodzony w 1974 roku, od wczesnych lat 90' jest filarem tak zwanej norweskiej sceny noise. Jako wykonawca lub kompozytor brał udział w nagraniu ponad 200 płyt CD, winyli i kaset, intensywnie koncertował w Europie, Azji i Ameryce. Poza pracą solo, Marhaug uczestniczy w projektach Jazkamer, Nash Kontroll, DEL i Testicle Hazard jak również w wielu innych kolaboracjach z licznymi artystami. Dawniej działał również w Origami Replika i Lasse Marhaug Band. Współpracował z wieloma muzykami sceny noise, lecz również z artystami takich gatunków jak improv, free jazz, drone rock czy ekstremalny metal, a także z twórcami teatralnymi, tancerzami oraz artystami video.

Toshimaru Nakamura
Blisko związany z tokijską sceną Nakamura jest prekursorem "no input mixer", czyli metody polegającej na muzycznym wykorzystaniu miksera audio bez wprowadzania sygnałów zewnętrznych, przez zastosowanie jedynie sprzężenia zwrotne tego urządzenia. Aktywny głównie jako improwizator, okazjonalnie komponuje muzykę dla instrumentalistów i tańca współczesnego. Współpracuje z czołowką improwizatorow (Otomo Yoshihide, Sachiko M, Keith Rove, Oren Ambarchi i inni), wydał kilka albumów solowych i wiele płyt w z innymi muzykami.

Goodiepal
Ekscentryk i indywidualista, Kristian Vester aka Goodiepal należy do najbardziej oryginalnych artystów dźwiękowych w Europie. Przedstawienie jego twórczości jest niezwykle kłopotliwe, na jej obraz wielki wpływ ma duński folk, dziecięce melodie, delikatna cyfrowa manipulacja, a także wszelkie dźwiękowe przedmioty jak choćby pozytywki. Koncerty Goodiepala należą do niezwykłych przeżyć, artysta prowadzi słuchacza pomiędzy magicznymi mechanicznymi ptakami, a miniaturowymi modelami planet, które wprawione w ruch ożywają na oczach widza.

Anthony Pateras
Kompozytor i pianista, posługuje się również wszelkiego rodzaju elektroniką. Jeden z ważniejszych artystów australijskiej sceny muzyki eksperymentalnej. Zaangażowany w wiele projektów, z czego najważniejsze to: Pateras / Baxter / Brown, gdzie gra na preparowanym fortepianie, elektroniczny duet z Robinem Foxem, hiphopowy zmutowany kwartet Beta Erko. Wydał szereg płyt na dla takich wytwórni jak: Tzadik, Editions Mego, Synaesthesia and Quecksilber. Pateras komponuje również na składy instrumentalne, a także muzykę do filmów krótkometrażowych.

Dave Phillips
Aktywny od połowy lat 80tych, Dave Phillips w swej solowej pracy koncertuje się głównie na wykorzystaniu głosu, który stał się centralnym punktem skupienia tego artysty. Wykorzystuje również nagrania środowiskowe, a także intensywne dźwięki "konkretne" w ściśle kompozycyjnym kontekście. Twórczość Phillipsa dotyka animalistycznej natury egzystencji, artysta chętnie zwraca się ku pierwotnym instynktom, poszukując często ekstremalnej formy komunikacji z odbiorcą.
Phillips jest członkiem the Schimpfluch Collective, OHNE, współpracował z wieloma artystami, m.in. Masonna, John Wiese, Radny H.Y. Yau.

Billy Roisz
Roisz specjalizuje się w sprzężeniu zwrotnym wideo, penetruje interakcje zachodzące pomiędzy dźwiękiem i obrazem. W swej pracy posługuje się monitorami, kamerami, video mikserami, zbudowanym przez siebie wideo syntezatorem, a także komputerem, gramofonami. Za pomocą tych urządzeń generuje obraz video i dźwięk. Ściśle związana z wiedeńską sceną muzyki improwizowanej. Zaangażowana w wiele projektów (NotTheSameColor, AVVA, efzeg i inne).

Zenial
Łukasz Szałankiewicz: sound-designer, kurator, uczestnik wielu międzynarodowych festiwali. Prezentował swoją muzykę m.in. w Rosji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Czechach, Austrii, Francji, Chinach, Kazachstanie, Peru, Słowacji... Współpracuje z licznym gronem artystów krajowych i zagranicznych. Znany z projektów Palsecam, Aabzu, Zendee...

Uninhabitable spaces v.2.0 - to instalacja dźwiękowa autorstwa francuskich kompozytorów i improwizatorów Lionela Marchettiego i Jerome Noetingera. Jest ona pierwszą pracą dźwiękową zakupioną przez Zachęte Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Praca składa się z sześciu drewnianych ram, sześciu membran i dwunastu głośników. Widz prócz słuchania dżwięku instalacji może także oglądać jego działanie w przestrzeni.



MUSICA GENERA FESTIVAL odbywa się cyklicznie, tegoroczne wydanie jest szóstą realizacją projektu. Tradycyjnie ostatni weekend maja staje się międzynarodowym forum muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. Wbrew popkulturowym tendencjom, program festiwalu rzuca odbiorcom wyzwanie, nie schlebiając gustom i statystykom MGF prezentuje sztukę wymagającą, ale najwyższej próby.

Edycja 2007 charakteryzuje się różnorodnością estetyk i technik, obok tradycyjnie rozumianych instrumentalistów, znaleźli się muzycy wykorzystujący w swej pracy wyłącznie komputery i urządzenia elektroniczne, a także artyści, dla których głównym medium jest obraz.

Poprzez koncerty, projekcje, spektakle i instalacje, każda odsłona MUSICA GENERA FESTIVAL dostarcza odbiorcom intensywnych bodźców. Dla tych, którzy odwiedzą festiwal po raz pierwszy będzie to barwne i głębokie doznanie, dla stałych bywalców jest to jedyne w swoim rodzaju muzyczne święto.

Każdy festiwal dokumentowany jest w postaci realizacji płyty cd, owocem MGF2006 jest zapis z koncertu trio: Tony Buck / Cor Fuhler / Anna Zaradny: Lighton. Z Albumem tym jak i z wieloma innymi wydawnictwami będzie można zapoznać się w trakcie festiwalowych dni.

Program MGF zawsze odnosi się do tradycji muzyki eksperymentalnej i współczesnej, uznając ostatnie 50 lat poszukiwań artystów dźwiękowych za bogate źródło inspiracji i odniesień.

W ramach festiwalu odbędzie się ok. 20 koncertów i wydarzeń, w trakcie, których wystąpi ok. 20 artystów z całego świata. Edycja 2007 charakteryzuje się różnorodnością mediów i stylistyk, obok stricte akustycznych wykonawców, znaleźli się muzycy wykorzystujący w swej pracy wyłącznie komputery i urządzenia elektroniczne, a także artyści, dla których głównym medium jest obraz.

W pewnym wymiarze program MGF2007 sięga do klasyków, którzy swą pracą wprost definiowali tendencje estetyczne, lub stali się ich ucieleśnieniem. Niewątpliwie do takich "klasyków" zalicza się niemiecki perkusista Paul Lovens, którego stylistyka stała się znakiem rozpoznawczym europejskiej muzyki improwizowanej i free jazzu, po przez niezwykle charyzmatyczną wirtuozerię artysta należy do najważniejszych muzyków tego gatunku na świecie. Zupełnie innego rodzaju dorobek charakteryzuje szwajcarskiego artystę dźwiękowego Dave Phillipsa, który od ponad 20 lat przesuwa granice pojmowania muzyki i dźwiękowego performance, stając się jednym z najbardziej bezkompromisowych artystów z kręgu noise. Japoński gitarzysta i elektroniczny manipulator, Toshimaru Nakamura, na stałe wpisał się w historię współczesnych eksperymentów z wszelką elektroniką, sprawiając że technika „no input mixer" (wykorzystanie sprzeżeń zwrotnych tradycyjnej konsolety mikserskiej w muzyczny i kompozytorski sposób) stała się jednym z powszechnych sposobów poszukiwań sonorystycznych. Wreszcie różnorodność tą uzupełnia Ivan Pavlov, znany szerzej jako COH, którego muzyka nawiązuje w pewnym wymiarze do elektronicznego minimal czy nawet techno. Niemniej jego niezwykle zaawansowane techniki kompozytorskie i brzmieniowe COH, sprawiają że jest jakością i zjawiskiem muzycznym samym w sobie.

Wyróżnienie czwórki ww. artystów nie oznacza, że pozostali uczestnicy są jedynie ich uzupełnieniem. Organizatorzy MGF poświęcają większość swej energii na odnalezienie i zaproszenie do udziału możliwie najciekawszych artystów.

Podczas MGF2007 publiczność będzie miała okazję zapoznać się z twórczością tubisty Robina Haywarda, projektem audiowizualnym flecistki Angelici Castello i Billy Roisz, która do tworzenia obrazu posługuje się feedbackiem i syntezą video, mistrzem laptopowo gitarowego noise Lasse Marhaugiem, parateatralnego i zaskakującego Goodiepala, elektroakustycznych improwizatorów Willa Guthiera, Tomasa Korbera, Borisa Haufa, pianisty Anthonego Paterasa, eksperta komputerowego programowania Robina Foxa, retro gramofonisty Clausa van Bebbera.

W ramach festiwalu prezentowana będzie instalacja dźwiękowa autorstwa Jerome Noetingera i Lionela Matchettiego "Uninhabitable spaces v.2.0", która jest częścią kolekcji szczecińskiej Zachęty.



Musica Genera Festival należy do jednych z najbardziej unikalnych zjawisk kulturalnych w skali Polski, media często określają go jako jeden z najważniejszych w Europie, a nawet na świecie (Gazeta Wyborcza). Relacje po ostatnich edycjach w swych najbardziej entuzjastycznych, przejawach, określiły Szczecin mianem Mekki dla miłośników współczesnej muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. Wieloletnia działalność wydawnictwa Musica Genera na polu organizacji koncertów (nie tylko w Szczecinie, ale i całej Polsce i wielu krajach Europy), a także wydanie 14 płyt cd (znalazły się na nich głównie osobowości światowego formatu) sprawia, że muzyka współczesna w Polsce doczekała się wiernej i coraz liczniejszej publiczności.

Idea festiwalu od samego początku koncentrowała się wokół muzyki niekomercyjnej, artystycznej, która określa współczesność światowej kultury muzycznej. Festiwal powstał bez zaplecza instytucjonalnego, organizatorzy wykorzystali jedynie własną energię i wizję wieloletniej pracy do stworzenia własnej jakości, która tylko w ciągu lat stała się symbolem określonej estetyki muzycznej. Muzyka improwizowana jest dziś efektem spotkania artystycznego akademickiej muzyki współczesnej i jazzu, wykształciła ona przez ostatnie prawie 40 lat własną estetykę, nurt, tradycję. Musica Genera Festival oparł się w swej początkowej formie, na prezentacji muzyki improwizowanej, która w Polsce nie doczekała się tak bujnego rozwoju jak w pozostałej części Europy i Ameryce Pn. Wychodząc z tak świeżą, a przy tym skoncentrowaną propozycją festiwal bardzo szybko zyskał sobie doskonałą opinię i wierną publiczność.
W raz z kolejnymi edycjami festiwalu, ewolucji ulegał również program i zaplecze festiwalu. Muzyka improwizowana była nadal jednym z głównych elementów imprezy, ale stopniowo festiwal bogacił się o zjawiska muzyczne z szerzej postrzeganego eksperymentu tradycji muzyki współczesnej, a także o powiązane sztuki wizualne.
W ciągu ostatnich pięciu lat Musica Genera Festival odwiedziło ponad 100 twórców z całego świata.


Festiwal obejmie swym zasięgiem kilka przestrzeni miejskich. Teatr Kana jako centrum festiwalowe i scena na której dokonuje się większość projektów opartych na współpracy artystów, współpracy która funkcjonuje specjalnie ze względu na wydarzenie. Przy Teatrze Kana funkcjonuje również klub festiwalowy gdzie artyści i publiczność spędza czas na wymianie doświadczeń i dyskusjach. Obok klubu i sali głównej, na terenie Teatru Kana można zapoznać się z wydawnictwami fonograficznymi, a także literaturą.
Kolejnym ważnym festiwalowym miejscem jest sala główna Opery na Zamku, gdzie odbywają się koncerty szczególnej wagi dla programu festiwalowego. Przestrzeń szczecińskiej Opery na stałe wpisała się w istotę festiwalu. Trzecią przestrzenią Musica Genera Festival są poniemieckie tereny byłej Rzeźni Miejskiej na terenie wyspy Łasztownia. Organizatorzy festiwalu przywrócili te urokliwe miejsce świadomości mieszkańców miasta i odkryli dla festiwalowej publiczności. Od 3 edycji Musica Genera Festival odbywa się również na terenie Muzeum Narodowego, którego galeryjny charakter wykorzystywany jest na prezentację instalacji audiowizualnych, wykłady i spotkania. Tym razem jedno z festiwalowych wydarzeń odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Narodowego. Innym nowym miejscem festiwalu jest parking przy Komendzie Wojewódzkiej Policji, gdzie odbędzie się audiowizualny spektakl autorstwa Edwina van der Heide.
Wydarzenia festiwalowe rozpoczną się w piątek 25 maja i zakończą poźną nocą 27 maja. Festiwal obejmie swym zasięgiem co najmniej cztery różne sceny na terenie miasta.