2004


LISTOPAD / NOVEMBER


Kaffe Matthews (UK)
elektronika

Anna Zaradny / Robert Piotrowicz (PL)
Anna Zaradny - laptop
Robert Piotrowicz - syntezator analogowy, elektronika

10.11 Szczecin
Teatr Kana, 20:00 (pl. Św. Piotra i Pawła 4/5)

11.11 Poznań
Stary Browar, 19:00 (ul. Półwiejska 32)

12.11 Gdańsk
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, 18:00 (ul. Jaskółcza 1)

13.11 Warszawa
Galeria Raster, 20:00 (ul. Hoża 42/8)

14.11 Kraków / Audio Art Festival
Bunkier Sztuki, 18:00 (pl. Szczepański 3a)

Kaffe Matthews jest jedną z najbardziej aktywnych artystek na scenie nowej elektroniki. Zadziwia niezwykłym wykorzystaniem cyfrowych gadżetów, jej koncerty dają często unikalne rezultaty, polegające na przekraczaniu barier między dźwiękiem, a obrazem. Od 1996 roku regularnie występuje na całym świecie; w klubach galeriach, wielkich salach koncertowych, herbaciarniach, statkach, magazynach etc. Sześć albumów: 'Cd Ann', 'Cd Bea' , 'Cd Cecile' ,'Cd Dd', 'Cd Eb and Flo'; zawiera zapis drogi jaką Kaffe przeszła od tamtego czasu.
Matthews improwizuje z przestrzenią. Poprzez wielokanałową realizację dźwięku, wykorzystując teremin, mikrofony, naturalne sprzężenia i sampling na żywo tworzy czystą, często minimalistyczną formę. Współpracowała i występowała z wieloma artystami z całego świata, a byli w tym gronie m.in.: agf, Ryoko Kuwajima, Zeena Parkins, Sachiko M, Ikue Mori, Marina Rosenfeld, o'blaat, Oren Ambarchi, Alan Lamb, Christian Fennesz. Obecnie pracuje nad nowym projektem The Lappetites z Eliane Radique, współtworzy europejską elektroniczną orkiestrę MIMEO, a także trio Weightless Animals z artystą wizualnym Mandy McIntoh'em i Zeena Parkins - wytwórnia Kaffe Annette Works wydała właśnie 12 calową płyte winylową (picture disk) tego trio.
Kaffe Matthews rozwija również swój dorobek kompozytorski, głównie poprzez współpracę z osobami, rzeczami a także procesami, czego świetnym przykładem może być praca z wykorzystaniem latawców i pogody na niezamieszkałej szkockiej wyspie (płyta Weather Made, AWcdr01).
Najbliższe zamówienia artystki to między innymi przeskalowane łóżko dźwiękowe (Her Noise) a także projekt dla Mexican Sound Oasis Exhibition (Mexico City).
Kaffe Matthews rozpoczęła edukację muzyczną od skrzypiec, miała wtedy 7 lat. Śpiewając - nie dość dobrze - w jednym zespole, zmieniła go na inny w którym grała na basie i perkusji, z kolejnym spędziła 4 lata na nagraniach i trasach. W 1985 odkryła elektryczność i jej związek z dźwiękiem i to jest jej obecna trajektoria.

Koncerty Kaffe Matthews w Polsce wspierał The British Council

PAŹDZIERNIK / OCTOBER


John Butcher / Robert Piotrowicz / Anna Zaradny (GB-PL)

06.10 - Włocławek, Czarny Spichrz - 20:00
07.10 - Warszawa, Aurora - 20:00
08.10 - Toruń, Dom Muz - 20:00
08.10 - Poznań, Stary Browar - 19:00

Październikowe koncerty muzyków są powtórzeniem trasy koncertowej sprzed czterech lat. Wtedy to spotkali się po raz pierwszy. Tym razem muzycy zaprezentują się w dowolnie konstruowanych składach, bez ortodoksji oscylującej w kierunku trio. Butcher to najwyższej próby autorytet współczesnej improwizacji na świecie, Piotrowicz i Zaradny są jednymi z niewielu polskich improwizatorów o tak bogatym doświadczeniu. Spotkaniu trójki muzyków towarzyszyć będzie sesja nagraniowa.

John Butcher jest wiodącym saksofonistą współczesnej muzyki improwizowanej. Brytyjskiego saksofonistę charakteryzują niebywałe techniki, przejrzystość i charyzma estetyczna. Jego nagrania solowe jak i grupowe zawsze przyciągają wielką uwagę krytyki muzycznej. Członek takich grup jak Chris Burn Ensemble, Polwechsel, Thermal.
Grę na saksofonie rozpoczął w czasach, gdy studiował fizykę na uniwersytecie. Współpracował wówczas z wieloma zespołami jazzowymi i m.in. z pianistą Chrisem Burnem. W późnych latach 70 rozpoczął karierę naukową jako fizyk jednocześnie kontynuując współpracę z zespołami jazzowymi i grupami tworzącymi muzykę teatralną. Po uzyskaniu doktoratu z fizyki we wczesnych latach 80 porzucił karierę naukową skupiając się całkowicie na muzyce. Od tego czasu odbył wiele tras koncertowych, nagrań radiowych i dla TV oraz wydał kilkanaście płyt w przeróżnych konfiguracjach zarówno w europie jak i w USA. Wśród muzyków, z którymi współpracował są wielkie nazwiska współczesnej muzyki improwizowanej, m.in. Trevor Watts, Lol Coxhill, Derek Bailey, Phil Minton, Paul Lovens, John Edwards, Fred Frith, Zeena Parkins, Thomas Lehn.
Musica Genera wydała dwie płyty z udziałem Johna Butchera: MG 004: Butcher/Lonberg-Holm/Zerang "Tincture" i MG 006: Chris Burn's Ensemble "Ensemble at Musica Genera 2002"

Robert Piotrowicz pierwotnie gitarzysta, obecnie coraz częściej w otoczeniu analogowych urządzeń, których złożone, gęste sygnały zestawia z brzmieniem elektrycznej gitary. Współpracuje w zestawach improwizatorskich, najczęściej z Anną Zaradny, a także solo. Piotrowicz doskonale odnajduje się na wielu płaszczyznach, od minimal improv (np. płyta z B. Stanglem i A. Zaradny), do harsh nosie (solowe dokonania). Współpracował/uje z: Burkhard Stangl, Tony Buck, John Butcher, Martin Klapper, John Hegre, Xavier Charles, Jerome Noetinger, Kevin Drumm, i inni. Zaangażowany w projekty multimedialne, współpracuje z filmowcami, improwizuje do filmów. Koncertował w wielu europejskich krajach i USA, uczestniczył w wielu festiwalach.

Anna Zaradny klasycznie wykształcona saksofonistka, absolwentka Akademii Muzycznej. Wykorzystuje swoje przygotowanie na gruncie muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Traktuje instrument jako otwartą, organiczną możliwość, zmierzając do odkrycia jego nowych właściwośc isonicznych. Eksperymentuje z tzw. technikami rozszerzonymi, Zaradny obrała też drogę komputerowej elektroniki, tym samym nie obce są jej rejony cyfrowego noise i nowej elektroniki. W ostatnim okresie podjęła współpracę z teatrami, tworząc muzykę do spektakli. Zaradny gra/ła m. in. z Burkhardem Stanglem, Tonym Buckiem, Johnem Butcherem, Joe Williamsonem, Johnem Hegre. Uczestniczyła w festiwalach: Audio Art Festiwal, Muzyka z Mózgu In Beetwen Chicago, Jazz in E., Copenhagen Jazz Festiwal, Jazz en Gâtineite. Koncertowała w wielu krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Z Robertem Piotrowiczem prowadzi wydawnictwo Musica Genera, które organizuje Festiwal Muzyki Improwizowanej Musica Genera Festival, a także koncerty i inne wydarzenia.MARZEC / MARCH


Piotrowicz / Stangl / Zaradny (PL-AT)
Can't Illumination

Robert Piotrowicz - gitara, syntezator
Burkhard Stangl - gitara, elektronika
Anna Zaradny - saksofon, laptop

24.03 Warszawa, CSW, godz. 19:00
25.03 Torun, Dom Muz, godz. 20:00
26.03 Gdansk, CSW Laznia, 19:00
28.03 Berlin, Ausland, Lychener Str. 60LUTY / FEBRUARY


"The Strings of Difference" - The Sound of Experimental Guitar
27-28.02 Ateny, Grecja

Thursday 26th February:
1. Leonidas Panouryias (Greece) - acoustic guitar, objects (20')
2. Panayiotis Spoulos ( Greece) - electric guitar, loops, radio waves (20')
3. Robert Piotrowicz (Poland) - electric guitar, electronics (20')
4. John Bisset (U.K.) - acoustic guitar / David Stackenas (Sweden) - electric/acoustic guitar in duet (30')
5. Babis Papadopoulos ( Greece) - electric guitar, electronics (20')

Friday 27th February:
1. Chris Papakonstantinou (Greece) - wind amplified guitar (20')
2. David Stackenas (Sweden) - electric/ acoustic guitar (20')
3. Anastasis Grivas (Greece) - custom amplified guitar, electronics (20')
4. John Bisset (U.K.) - acoustic guitar (20')
5. Robert Piotrowicz (Poland) - electric guitar, electronics / Panayiotis Spoulos (Greece) - electric guitar, loops, radio waves in duet (30')STYCZEŃ / JANUARY


Phil Niblock - kompozytor, komputer
Thomas Ankersmit - saksofon, komputer/syntezator

29.01 CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (+ Robert Piotrowicz solo)
30.01 CSW Łaźnia, Gdańsk
31.01 Miejsce Sztuki OFFicyna, Szczecin

Phil Niblock solo i z towarzyszeniem Thomasa Ankersmitha zaprezentuje swoje kompozycje oparte częściowo o sample m.in.: Ulrich Krieger, Jim O'Rourke, Rafael Toral, Robert Poss, Susan Stenger, Kevin Drumm, Thurston Moore, Art Zoyd Ensemble. Koncertom towarzyszyć będą filmy autorstwa Niblocka. Część autorską kompozytora poprzedzać będzie solowy set Thomasa Ankersmita, a w Warszawie także solo Roberta Piotrowicza.

organizacja: musica genera » www.rwert.art.pl

Phil Niblock Przez ponad 30 lat Phil Niblock pracował nad skrajnie minimalnym i jednostronnym projekcie, tworząc jedne z najbardziej skupionych i zmieniających umysłowość kompozycje XX wieku.
Niblock jest przedstawicielem drugiego pokolenia "minimalistów" - choć może w jego przypadku słowo to może wydawać się mylące - który poświęcił wiele czasu penetrowaniu fizyki i natury psychicznej sygnału audio. Jest zainteresowany fenomenem dźwięku i najczystszym, dostrzegalnym efektem grania długich tonów o różnych wysokościach.
Phil Niblock tworzy intensywną, głośną, dronową muzykę, przepełnioną mikrotonami, barwami instrumentalnymi, które generują wiele odrębnych dźwięków w przestrzeni koncertu. Równolegle w trakcie performancu Niblock prezentuje filmy i video przedstawiające ruch pracujących ludzi lub odtwarzane od tyły komputerowe abstrakcyjne obrazy.
Urodzony w Indianie in 1933 roku, od połowy lat 60-tych Niblock tworzy muzykę i interaktywną sztukę, którą prezentował w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie - The Museum of Modern Art; The Wadsworth Atheneum; the Kitchen; the Paris Autumn Festival; Palais des Beaux Arts, Brussels; Institute of Contemporary Art, London; Akademie der Kunste, Berlin; ZKM; Carpenter Center for the Visual Arts at Harvard; World Music Institute at Merkin Hall NYC.
Od 1985 roku był dyrektorem nowojorskiej Experimental Intermedia Foundation, której członkiem jest od 1968 r. Jest producentem prezentacji muzycznych i intermedialnych w ramach EI od 1973 roku (ponad 1000 imprez), jest kuratorem wydawnictwa Experimental Intermedia XI Records. W 1993 roku był częścią formacji organizacji założonej EI w Gandawie "EI v.z.w. Gent", która wspierała pracownie i instalacje artystów-rezydentów.Muzyka Phila niblocka dostępna jest w wydawnictwach XI, Moikai i Touch, a produkcje filmowe w wydawnictwie Extreme.

Thomas Ankersmit Przez ostatnie lata Ankersmit występował i nagrywał solo a także z z takimi muzykami jak: Takehisa Kosugi, Alvin Lucier, Phill Niblock, Kevin Drumm, Jim O'Rourke, Taku Sugimoto, Gert-Jan Prins, Hugh Davies, Axel Dörner.
Ankersmit pozostaje bardziej pod wpływem eksperymentalnych i elektroakustycznych praktyk niż (free) jazzu. Zasięg dźwiękowy muzyka rozpościera się od post-minimalnych elsploracji ledwie słyszalnych dźwięków pojawiających się wokół instrumentu do inspiracji tonalnej gęstości Niblocka czy Tony Conrada.
Instalacje Thomasa Ankersmita prezentowane były w galeriach i muzeach w Amsterdamie, Berlinie, Kolonii, Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles, Tokio i Osace.

Robert Piotrowicz Robert Piotrowicz - pierwotnie gitarzysta, obecnie coraz częściej w otoczeniu analogowych urządzeń, których złożone, gęste sygnały zestawia z brzmieniem elektrycznej, nie modulowanej elektronicznie gitary. Współpracuje w zestawach improwizatorskich, najczęściej z Anną Zaradny, współpracował/uje z: Burkhard Stangl, Tony Buck, John Hegre, Jerome Noetinger, Xavier Charles, Kevin Drumm, John Butcher, Martin Klapper i inn. Zaangażowany także w projekty multimedialne. Wraz z Anną Zaradny prowadzi wydawnictwo i festiwal Musica Genera.