2009


GRUDZIEŃ / DECEMBER


Anna Zaradny
Robert Piotrowicz
JAPAN & AUSTRALIA PERFORMANCES

06.12.2009 18:00 SOUP, Tokyo
Anna Zaradny solo
Robert Piotrowicz solo
w/ Tetsuo Furudate, Pain Jerk / Kelly Churko

08.12.2009 20:00 Super Deluxe, Tokyo
Anna Zaradny solo
Robert Piotrowicz solo
w/ Ryusenkei Body + Hiroki Chiba, JIM2ACHIN.E), Julietta, DJ Evil Penguin
» www.super-deluxe.com

12.12.2009 Carriageworks, Sydney, Whatismusic?
Anna Zaradny solo
Robert Piotrowicz solo
w/ John Wiese, Miles van Dorssen, Jon Rose, Chris Abrahams / Clare Cooper, Jim Denley / Clayton Thomas etc.
» www.whatismusic.com

16.12.2009 Horse Bazar, Melbourne, Whatismusic?
Anna Zaradny solo
w/ hercel, LVSXY, Jon Rose
» www.whatismusic.com

17.12.2009 East Brunswick Club, Melbourne, Whatismusic?
Robert Piotrowicz solo
w/ John Wiese, Oren Ambarchi / Matt Skitz, Lucas Abela / Marco Fusinato / Lloyd Honeybrook
» www.whatismusic.com

19.12.2009 Iwaki Auditorium, Melbourne, Whatismusic?
50/50 Fifty artists in fifty minutes project
w/ Carolyn Connors, Breathing Shrine, DJ 2, Francis Plagne Band, Clare Cooper, Curse ov Dialect, Robin Fox, Tim O'Dwyer Trio, pig&machine, Candlesnuffer+Son, Fabio Umberto, Jon Rose, Shit to the Spirit, Mim Kyhr, Agents of Abhorrence, Dead Ants Rainbow, Poletopra, Maya Victoria, Erick Mitsak, Nomex, Sex On Toast, Robert Piotrowicz+Lloyd Honeybrook, DJ Arsecrack, Anna Zaradny, hercel, Rank Sinatra, Charles Ives Singers, Greg Kingston and Robbie Avenaim, Julian Culpan, Bum Creek, Pat O'Brien Allstars, Occult Blood, Hotel Wrecking City Traders, Simon Grounds, Ivens, Mark Lossier, Agonhymn, Scratchplate vs. BSE, elise&jem, Steve Law+Scott Hamilton, Mechanical Performers, Adam Simmons, Vijay Thillaimuthu, Absoluten Calfeutrail, Ernie Althoff, Golden Fur Trio.
» www.whatismusic.com

20.12.2009 The Hifi Bar, Melbourne
Brutal Truth (NYC) + Robert Piotrowicz
w/Blood Duster, Captain Cleanoff



LEKCJA KASTRACJI PROF. ZARADNY
czyli kolor SREBRNY w ramach cyklu SPEKTRA
seans audio video
01.12.2009 godzina 20:00
Warszawa Powiśle ... http://powisle.blog.pl



LISTOPAD / NOVEMBER


Short Guerilla - Zbigniew Karkowski x 3
Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2, Warszawa

11.11.2009 (środa) godz. 20:00, Sala Laboratorium

KONCERT
Zbigniew Karkowski
Antoine Chessex
Robert Piotrowicz

3 x solo, 3 x duo

bilety: 20 PLN

12.11.2009 (czwartek) Sala Konferencyjna

Atelier Kompozytorskie Zbigniewa Karkowskiego

13.11.2009 (piątek) Sala Konferencyjna

Warsztat ze Zbigniewem Karkowskim

Koszt 1 dnia:
Bezrobotni - 50PLN
Studenci - 100PLN
Pozostali - 150 PLN

Jedyna i niepowtarzalna okazja kontaktu z warsztatem pracy, technikami kompozytorskimi i doświadczeniem jednego z najwybitniejszych żyjących kompozytorów.

Zbigniew Karkowski (ur. 17 marca 1958 w Krakowie) - kompozytor i wykonawca muzyki współczesnej, zarówno elektronicznej jak i akustycznej, eksperymentator, improwizator, muzyk elektroniczny. Jako nastolatek wyemigrował z Polski, mieszkał w Geteborgu, Amsterdamie, Berlinie, Paryżu, Los Angeles, by ostatecznie osiedlić się w Tokyo w 1994 roku. Studiował kompozycję w Polsce, na State College of Music w Geteborgu i Chalmers University of Techology. Po ukończeniu edukacji w Szwecji podjął roczne studia sonologiczne w Królewskim Konserwatorium w Hadze w Holandii. Uczestniczył też w wielu letnich kursach kompozycji organizowanych przez francuskie Centrum Acanthes w Awinionie oraz Aix-en-Provence, gdzie pobierał nauk u klasyków muzyki XX wieku, takich jak Iannis Xenakis, Olivier Messiaen, Pierre Boulez, oraz Georges Aperghis. Z dzisiejszej perspektywy ocenia, że jedynym nauczycielem, który rzeczywiście go czegoś nauczył, był Iannis Xenakis. Jest autorem utworów na dużą orkiestrę - zamówionych i wykonywanych przez Orkiestrę Symfoniczną z Geteborga, a także opery oraz dzieł kameralnych wykonywanych przez zespoły z wielu krajów. Był współzałożycielem zespołów Sensorband, Cosmic Trigger, Pop Senssurround Orchestra oraz UBSB. W ciągu ostatnich kilkunastu lat dał setki koncertów na całym świecie, coraz częściej podróżuje do Chin oraz Ameryki Łacińskiej, gdzie gra z lokalnymi muzykami oraz prowadzi zajęcia dla studentów. Jak nikt inny osobiście zna środowiska muzyki awangardowej w każdym zakątku Ziemi. Karkowski uważa, że tradycyjnie pojmowana muzyka jest nieadekwatna do dzisiejszego świata i dlatego dotychczasowe teorie muzyczne oraz kulturowe powinny zostać zniszczone. Muzyka klasyczna "straciła kontakt z rzeczywistością" i "zapis graficzny stał się ważniejszy niż samo brzmienie muzyki". Współpracował z takimi artystami jak Aube, Merzbow, Kasper T. Toeplitz, Helmut Schaefer, Edwin Van Der Heide, Tetsuo Furudate. (emd.pl/wiki)



LIPIEC / JULY


Zaradny/van der Heide do 26 lipca 2009

Musica Genera 2009 w Muzeum do 26 lipca


Anna Zaradny wewnątrz swojej instalacji TRIGONOMETRY7 (fot. B. Stawiarski)

Z przyjemnością informujemy, że prezentacja instalacji będących częścią Festiwalu Musica Genera 2009 została przedłużona, można oglądać je do 26 lipca (w godzinach otwarcia wystawy "Niezgrabne przedmioty - Alina Szapocznikow oraz Maria Bartuszova, Pauline Boty, Louise Bourgeois, Eva Hesse i Paulina Ołowska").
MGF jest jednym z głównych europejskich festiwali dedykowanych aktualnym zjawiskom w muzyce współczesnej i w sound-arcie. Jego ósma edycja odbyła się po raz pierwszy w Warszawie: w Teatrze Dramatycznym, Muzeum oraz klubie Powiększenie. Na Pańskiej prezentowane są instalacje dwójki artystów: interaktywne środowisko dźwiękowo-świetlne Edwina van der Heide ("Sound Modulated Light 3 PL") oraz wchodzące w dialog z elementami architektonicznymi budynku, realizacje Anny Zaradny ("TRIGONOMETRY7" oraz "eM U Zet U eM" na fasadzie siedziby tymczasowej Muzeum).



Britney Spears zginie, Reinhold Friedl przeżyje
przeczytaj artykuł Bartka Chacińskiego na stronie tygodnika Przekrój



Tegoroczny Musica Genera Festiwal już za nami. Została po nim masa dobrych wspomnień... Do ich utrwalenia z pewnością przyda się fotoblog Musica Genera
http://musicagenera.blogspot.com.
Zajrzyj koniecznie!



CZERWIEC / JUNE


MUSICA GENERA FESTIVAL 2009
26-27-28.06.2009 Warszawa (Teatr Dramatyczny, Powiększenie, Cafe Kulturalna)


Musica Genera Festival 2009 w Muzeum
otwarcie, 14 czerwca (niedziela), godz. 19.00

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3, Warszawa
www.artmuseum.pl


Anna Zaradny, Trigonometry7 (fot. B. Stawiarski)

Musica Genera Festival 2009 w Muzeum:
Edwin van der Heide, Anna Zaradny - instalacje
14.06 - 15.07.2009 (niedziela)
Otwarcie 14 czerwca, godz. 19.00
Wystawy czynne do 15 lipca prócz poniedziałków w godz. 12.00-20.00

Lionel Marchetti - wykład
27 czerwca (sobota), godz. 14.00

MGF jest jednym z głównych europejskich festiwali dedykowanych aktualnym zjawiskom we współczesnej muzyce i sound-arcie. Jego ósma edycja odbędzie się, po raz pierwszy, w Warszawie: w Teatrze Dramatycznym, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Powiększeniu. Większy nacisk niż w poprzednich edycjach położony został na międzydycyplinarny dialog, zwłaszcza poprzez wejście z pracami dźwiękowymi w przestrzeń galeryjną i muzealną. W Muzeum obejrzeć będzie można instalacje dwójki artystów dla których podstawowym tworzywem jest dźwięk: Edwina van der Heide ("Sound Modulated Light 3 PL", na pierwszym piętrze budynku) i Anny Zaradny ("TRIGONOMETRY7" w księgarni Muzeum pro qm oraz "eM U Zet U eM" na fasadzie siedziby Muzeum). Niedzielny wieczór w Muzeum jest inauguracją festiwalu, którego koncertowa część będzie miała miejsce w dniach 26 - 28 czerwca. 27 czerwca (sobota) o godz. 14.00, w Muzeum odbędzie sie wykład "Sztuka głośnika" Lionela Marchettiego - francuskiego kompozytora muzyki konkretnej, jednego z najważniejszych twórców tego gatunku. Pełen program MGF oraz informacje o artystach bioriących w nim udział: www.musicagenera.net

organizacja: Musica Genera, Stowarzyszenie Plan B współorganizacja: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Powiększenie, Cafe Kulturalna, Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie wsparcie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Pro Helvetia, Austriackie Forum Kultury, Ambasada Niemiec Warszawa partroni medialni: TVP Kultura, 2 Program Polskiego Radia, Przekrój, Notes.na.6.tygodni, Exklusiv, Aktivist, Gazeta Wyborcza, onet.pl



MAJ / MAY


ROBERT PIOTROWICZ solo

16.05.2009 Musica Electronica Nowa, Wrocław, Impart, 21:30

22.05.2009 SIMULTAN 05, Romania, Timisoara, Sinagoga din Cetate, 22:00
» simultan.org/festival

OREN AMBARCHI / ROBERT PIOTROWICZ (AUS-PL)
+ LUCIO CAPECE (ARG) solo
03.02.2009, 20:00, Warszawa, Powiększenie (ul. Nowy Świat 27)

Oren Ambarchi - gitara, elektronika
Robert Piotrowicz - syntezator analogowy, gitara
Oren Ambarchi i Robert Piotrowicz wyjściem swoich eksperymentów uczynili gitarę elektryczną, której możliwości brzmieniowe doprowadziły ich do dalszych poszukiwań już na polu abstrakcyjnego elektronicznego dźwięku. Zbliża ich niekonwencjonalne podejście do instrumentu, procesu kompozycyjnego, czysto formalnej improwizacji.
Obaj muzycy - w odmienny sposób - korzystają z analogowych instrumentów, Piotrowicz syntezator ulokował w centralnej pozycji, dla Ambarchiego gitara jest wciąż głównym źródłem dźwięku, które wspomaga elektronika.
Muzyków zbliża też estetyka w której tworzą, oparta na walorze atomicznym dźwięku, jego samo istnieniu, z echami minimalizmu. Wspólna obu artystom jest też gęstość formy, gdy Ambarchiemu, czasem bliżej do poetyki ambient, Piotrowicz część swej pracy (zwłaszcza starsze nagrania) lokuje w sąsiedztwie noise music.
Mimo, że ich drogi przecinały się wielokrotnie, artyści na scenie spotykają się po raz pierwszy. W tej premierowej sytuacji zaprezentują nie tylko swój instrumentalny charakter, ale także jako wytrawni improwizatorzy.

OREN AMBARCHI (ur. 1969) - australijski gitarzysta, perkusista i improwizator.
Karierę artystyczną rozpoczął w 1986 roku, grając w kilku jazzowych formacjach. Na początku lat 90. razem z Robem Avenaim utworzył post-punkową grupę Phlegm a z Nickiem Kamiussis - The Menstruation Sisters. Solową działalność rozpoczął w 1997 roku, będąc zainspirowany twórczością japońskich twórców noise'owych (m.in. The Hanatarash, Masonna, Grim), jak również akademickimi wykonawcami (m.in. Alvin Lucier i John Cage).
Został laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach prezentujących współczesne odmiany awangardy muzycznej, co przyczyniło się do zdobycia sporego uznania w kręgach artystów jazzowych i eksperymentalnej elektroniki.
Tworzona przez niego muzyka oparta jest na niekonwencjonalnym wykorzystaniu właściwości brzmienia gitary elektrycznej, a także odnajdywaniu w tym instrumencie nowych możliwości akustycznych oraz generowaniu kakofonicznych płaszczyzn dźwiękowych.
Jest inicjatorem wielu udanych kolaboracji, m.in. z Christianem Fenneszem, Otomo Yoshihide, Johnem Zornem, Voice Crack, Keith Rowe czy Zbigniewem Karkowskim, jak również prestiżowego festiwalu "What Is Music?", poświęconego nowym trendom w muzyce współczesnej. Ostatnio intensywnie współpracuje z muzykami z grupy Sunn o))). Koncertuje z zespołem, współtworzy też z jego członkami inne projekty: Burial Chamber Trio (Ambarchi, Greg Anderson, Atilla Csihar znany z blackmetalowego Mayhem) oraz Gravetemple (Ambarchi, Stephen O'Malley i znów Atilla Csihar).

ROBERT PIOTROWICZ - muzyk, kompozytor. Piotrowicz jest jedną z czołowych postaci polskiej muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, doświadczony scenicznie, współpracuje ze światową czołówką artystów tego nurtu. Piotrowicz równie intensywnie co na scenie realizuje szereg projektów w warunkach studyjnych.
Piotrowicz w instrumentalnym wymiarze swej pracy posługuje się gitarą i syntezatorem analogowym, który jest dla niego źródłem soniczych kreacji i poszukiwań. Gitarę traktuje głównie jako źródło dźwięku, która z syntezatorem analogowym tworzy unikalny elektroakustyczny system.
Muzyk porusza się w różnych przestrzeniach, jako improwizator współpracuje głównie z Anną Zaradny, a także Burkhardem Stanglem, gra solo, komponuje studyjnie w rejonach współczesnej muzyki elektroakustycznej..
Piotrowicz przez ostatnie lata współpracował z artystami z całego świata: Jerome Noetinger, Xavier Charles, Zbigniew Karkowski, Lasse Marhaug, John Hegre, John Butcher, , Tony Buck, Kevin Drumm. Okazjonalnie z wieloma innymi (ErikM, Otomo Yoshihide, Burkhard Beins, Lionel Marchetti, Ignaz Schick).
Obok czysto dźwiękowych projektów Piotrowicz realizuje również projekty audiowizualne: "Zmartwychwstanie", "Homage", TOJTOJ, "Summe von Nullen", "Definition".
Współpracuje z grupami teatralnymi komponując muzykę do spektakli m.in.: "Lastade"(reż J. Turkowski Teatr Kana), "Śmierć człowieka wiewiórki", "Bóg/Honor/Ojczyzna: Katarzyna Medycejska", "Herbert: Rekonstrukcja Poety" ( reż. M. Liber. Teatr usta usta/2xu).
Udźwiękawiał i grał na żywo do filmów niemych , a także do eksperymentalnych filmów autorstwa Martina Klappera. Relizował projekty radiowe / słuchowiska - "Radio The Receiver", "Hra na ohradu".
Wraz z Anną Zaradny prowadzi wydawnictwo i festiwal Musica Genera.

LUCIO CAPECE - jest wykształconym gitarzystą klasycznym, ale już podczas nauki gry na tym instrumencie poświęcał wiele czasu klarnetowi basowemu i saksofonowi sopranowemu, co w końcu doprowadziło go do zupełnego porzucenia gitary. Oprócz dwóch instrumentów dętych, obecnie posługuje się także sruti box raz sprzężeniami kontrolowanymi saksofonem, miksera używa też jako możliwości poszerzenia brzmienia instrumentów. Po przeprowadzce do Europy w 2000 r. Capece zajął się swobodna improwizacją, kierując się w jej elektroakustyczną stronę, choć przyznaje, że nie czuje się ściśle związany z żadnym nurtem, grając nieomal wszystko od pozostającego na granicy ciszy redukcjonizmu po kaleczący uszy noise. Od 2002 roku należy do kolektywu Ivraie działającego w przy Instants Chavires, w którego skład wchodzą m.in. Bertrand Denzler, Sharif Shenaoui, Christine Shenaoui i Stéphane Rives. Współpracuje również z tancerzami: Davidem Lakeinem i Ayarą Hernandez. Jego obecne projekty to SLW (z Beinsem, Nakamurą i Rhodrim Daviesem) oraz duet z Miką Vainio (który czasem ulega rozszerzeniu o Dörnera i Delay'a).
(biografia na podstawie materiałów artysty / emd.pl / Tadeusz Kosiek w diapazon.pl)


STYCZEŃ / JANUARY


OREN AMBARCHI / ROBERT PIOTROWICZ (AUS-PL)
31.01.2009, 20:00, Poznań, Stary Browar, Studio Słodownia [więcej/more]



ZBIGNIEW KARKOWSKI / ROBERT PIOTROWICZ
11.01.2009, 20:00, Wrocław, CRK
12.01.2009, 20:00 Poznań, Café Mięsna



ROBERT PIOTROWICZ / VALERIO TRICOLI (PL-IT)
07.01.2009, 20:00, Warszawa,    CSW Zamek Ujazdowski, Sala Edukacyjna [więcej/more]
09.01.2009, 18:00 Gdańsk, CSW Łaźnia
10.01.2009, 20:30, Łódź, Fabryka Sztuki [więcej/more]

Robert Piotrowicz - syntezator modularny, elektronika
Valerio Tricoli - revox, elektronika
Valerio Tricoli i Robert Piotrowicz spotkali się po raz pierwszy na scenie w trakcie Musica Genera Festival 2008. Owocem tego spotkania był jeden z najciekawszych koncertów tego festiwalu. Styczniowe koncerty są kolejnym etapem współpracy tych współczesnych artystów dźwiękowych.
Muzyka Tricoliego i Piotrowicza leży pomiędzy kilkoma biegunami, czysta natura ludzkiego głosu, a generowanym analogowo złożonym elektronicznym sygnałem, pomiędzy nie istrumentalną muzyką konkretną, a gęstą fakturą fizycznego dźwięku.
Tricoli posługuje się sprzętem audio znanym bardziej z studia nagrań - magnetofon szpulowy Revox, Piotrowicz koncentruje się na kreowaniu, intensywnych, zmiennych, rezonujacych syntezatorowych kompleksowych struktur. Razem budują organiczną, kojarzącą się bardziej z kompozycją niz free improwizacją muzykę, głęboko emocjonalną i dynamiczną, złożoną w treści i formie.

VALERIO TRICOLI urodził się w Palermo, obecnie rezyduje w Berlinie. Jest elektroakustycznym kompozytorem oraz radykalnym improwizatorem. Używa instumentów elektronicznych, przede wszystkim analogowych, jak szpulowe magnetofony, głośniki, mikrofony, syntezatory. Konfiguracja tych urządzeń wciąż sie zmienia, Tricoli za każdym razem próbuje ustanowić nową relacje między muzykiem, sprzętem, przestrzenią i publicznością. Artysta łączy muzykę konketną z konceptualną sztuką dźwiękową, która odwołuje się do relacji między "tu i teraz" danego występu a pamięcią i powtórzeniem. Tricoli występuje solo i we współpracy z innymi artystami, znany jest też z udziału w zespole 3/4HadBeenEliminated, który w ostatnich latach zdobył spore uznanie na scenie eksperymentalnej. Dorobek płytowy artysty obejmuje kilka kolaboracji oraz płyt solo nagranych pod własnym nazwiskiem oraz kilka albumów 3/4HadBeenEliminated.

ROBERT PIOTROWICZ ­ muzyk, kompozytor. Piotrowicz jest jedną z czołowych postaci polskiej muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, doświadczony scenicznie, współpracuje ze światową czołówką artystów tego nurtu. Piotrowicz równie intensywnie co na scenie realizuje szereg projektów w warunkach studyjnych.

Piotrowicz w instrumentalnym wymiarze swej pracy posługuje się gitarą i syntezatorem analogowym, który jest dla niego źródłem soniczych poszukiwać. Gitarę traktuje głównie jako żrodło dźwięku, która z synteaztorem analogowym tworzy unikalny elektroakustyczny system.
Muzyk porusza się w różnych przestrzeniach, jako improwizator współpracuje głównie z Anną Zaradny i Burkhardem Stanglem, gra solo, komponuje studyjnie w rejonach elektroakustycznego eksperymentu.
Piotrowicz jest bardzo aktywny koncertowo, przez ostatnie lata współpracował głównie z takimi muzykami jak: Zbigniew Karkowski, Jerome Noetinger, Xavier Charles, John Hegre, Lasse Marhaug, John Butcher, Tony Buck, Kevin Drumm. Okazjonalnie z wieloma innymi (ErikM, Otomo Yoshihide, Burkhard Beins, Lionel Marchetti, Ignaz Schick).
Obok czysto dziękowych projektów Piotrowicz współpracuje i realizuje również projekty audiowizualne. Wraz z Anną Zaradny był autorem wieloczęściowej instalacji "Zmartwychwstanie". Wraz z Matyldą Sałajewską, Michałem Kopaniszynem i Anną Zaradny współtworzył TOJTOJ, projekt oparty o instalacje i projekcje wideo z muzyką na żywo. Piotrowicz ma też bogate doświadczenia z muzyką tworzoną do obrazu, także w wersji live ­ głownie współpraca z muzykiem i filmowcem Martinem Klapperem. Piotorwicz współpracuje z grupami teatralnymi komponując muzykę do spektakli (m.in. Teatr Kana, usta usta/2xu).
Piotrowicz uczestniczył w wielu międzynarodowych wydarzenach i festiwalach: "In Beetwen" Chicago 2001, Jazz in E. w Niemczech, Copenhagen Jazz Festiwal 2001, Audio Art Festival 2000, Muzyka z Mózgu 2000, Artgenda 2002, Horbar Festival Hamburg 2002, ALTF4 Warszawa, Nova Paka 2003, Inländer Raus! Berlin 2003, SKIFF, NPAI Pathenay, Aux Pole'n, Densites 2005, Ultra Hang 2007, Hapzura 2007 Club Transmediale 2008 i inne.
Koncertował w wielu krajach europejskich (Niemcy, Czechy, Austria, Chorwacja, Słowenia, Włochy, Węgry, Rumunia, Holandia, Francja, Dania, Norwegia, Grecja, Szwajcaria) i w USA.
Wraz z Anną Zaradny prowadzi wydawnictwo i festiwal Musica Genera.