MUSICA GENERA FESTIVAL 2004 poświęcony jest zagadnieniu kompozycji w konfrontacji z improwizacją i improwizatorem. Stąd też nieprzypadkowa obecność jednego z bardziej charyzmatycznych kompozytorów współczesnej muzyki eksperymentalnej, Zbigniewa Karkowskiego, prócz wykonania koncertu solo, napisał kompozycje na skład improwizatorów, która zostanie wykonana ostatniego dnia festiwalu. Nieprzypadkowe są również aranżacje składów festiwalowych, gdzie prócz realizacji wiodącej reguły - muzycy grają na MGF w premierowych konstelacjach - dużo uwagi poświęcono dopasowaniu muzyków tak by słuchacz mógł doświadczyć fenomenu improwizacji z kompozycyjnym efektem. Goście trzeciej edycji to improwizatorzy, muzycy, którzy właśnie obok improwizacji, zajmują się komponowaniem, lub kompozycje wykonują - Otomo Yoshihide, Andrea Neumann, Sophie Agnel, Domenico Sciajno. Nie zabraknie wielkich osobowości takich jak, Martin Tetreault, John Edwards, ErikM; pojawią się wiodący muzycy światowego free improv: Martin Siewert, Franz Hautzinger, Burkhard Beins; a także muzycy młodszego pokolenia Alessandro Bosetti, Anna Zaradny, Tomasz Krakowiak, Robert Piotrowicz.

MUSICA GENERA FESTIVAL 2004 odbywa się w kilku miejscach. Teatr Kana jako scena główna, otoczona jest terenowymi, gdzie odbywają się pojedyncze koncerty: Miejsce Sztuki OFFicyna i Akademia Muzyczna. Ekscentryczną wycieczką w miejsca egzotyczne jest koncert 22 maja w sobotę o północy na terenie byłej rzeźni miejskiej mieszczącej się na Łasztowni.

MUSICA GENERA FESTIVAL 2004 jest też czasem premiery kolejnych wydawnictw. Tym razem jest to płyta z nagraniem koncertowym z MGF 2003, trio: Axel Dörner / Cor Fuhler / Jerome Noetinger , a także otwierająca nową serię wydawnictwa płyta Zbigniewa Karkowskiego.


21-22-23 maja 2004 Szczecin


PLAN KONCERTÓW
pobierz w formacie RTF, PDF lub TXT


BILETY
OFFicyna / Akademia Muzyczna / Rzeźnia: 10 PLN
Teatr Kana: 17/20 PLN

karnet na wszystkie koncerty - 70 PLN
sprzedaż karnetów od 14 maja w Piwnicy Kany i CIKiT (Zamek Książąt Pomorskich)


piątek 21 maja

Teatr Kana, godz. 20:30 - otwarcie festiwalu

JOHN EDWARDS - MARTIN TETREAULT - ANNA ZARADNY
John Edwards [GB] kontrabas
Martin Tetreault [CAN] gramofony
Anna Zaradny [PL] saksofon altowy

ANDREA NEUMANN - MARTIN SIEWERT
Andrea Neumann [D] inside piano (rama fortepianu)
Martin Siewert [AT] gitara, elektronika

ERIKM - ROBERT PIOTROWICZ - DOMENICO SCIAJNO
ErikM [FR] gramofony
Robert Piotrowicz [PL] gitara, syntezator analogowy
Domenico Sciajno [IT] elektronika

sobota 22 maja

Miejsce Sztuki OFFicyna, godz. 18:00

ALESSANDRO BOSETTI - TOMASZ KRAKOWIAK
Alessandro Bosetti [IT] saksofon sopranowy
Tomasz Krakowiak [CAN/PL] instrumenty perkusyjne



Teatr Kana, godz. 20:30

BURKHARD BEINS - SOPHIE AGNEL - FRANZ HUTZINGER
Sophie Agnel [FR] fortepian
Burkhard Beins [D] perkusja
Franz Hutzinger [AT] trąbka ćwierćtonowa

ERIKM - MARTIN TETREAULT - OTOMO YOSHIHIDE
ErikM [FR] gramofony
Martin Tetreault [CAN] gramofony
Otomo Yoshihide [JAP] gramofony



Rzeźnia Miejska (Łasztownia), godz. 24:00
2 x solo:

ROBERT PIOTROWICZ [PL] syntezator analogowy, elektronika

ZBIGNIEW KARKOWSKI [JAP/PL] komputer

niedziela 23 maja

Akademia Muzyczna, godz. 18:00

FRANZ HAUTZINGER - ANDREA NEUMANN
Franz Hautzinger [AT] trąbka ćwierćtonowa
Andrea Neumann [D] inside piano (rama fortepianu)



Teatr Kana, godz. 20:30

BURKHARD BEINS - ALESSANDRO BOSETTI - JOHN EDWARDS
Burkhard Beins [D] perkusja
Aleksandro Bosetti [IT] saksofon sopranowy
John Edwards [GB] kontrabas

OTOMO YOSHIHIDE - MARTIN SIEWERT
Martin Siewert [AT] gitara, elektronika
Otomo Yoshihide [JAP] gramofony

"STANDARD DEVIATION"
kompozycja: Zbigniew Karkowski
wykonanie:
Sophie Agnel - fortepian
Tomasz Krakowiak - instrumenty perkusyjne, elektronika
Domenico Sciajno - elektronika
Anna Zaradny - saksofon, laptop

WYKONAWCY

 × Sophie Agnel 
klasycznie i jazzowo wykształcona pianistka, skłaniająca się głownie w stronę muzyki improwizowanej, lecz przez współpracę z Jerome'm Noetinger'em, czy Lionel'em Marchetti'm odnajduje się również w musique concrete. Agnel występuje również solo.

 × Burkhard Beins 
jeden z wiodących charyzmatyków berlińskiego redukcjonizmu, perkusista, który za pomocą całkowicie akustycznego instrumentu po przez zaawansowane techniki preparacji uzyskuje niemal elektroniczne efekty brzmieniowe. Jego najważniejsze projekty to Perlonex, Activity Center i The Sealed Knot. Beins jest współtwórca 2:13 (kluby i wydawnictwo)

 × Alessandro Bosetti 
improwizator, także kompozytor muzyki konkretnej, autor programów radiowych. Obok improwizacji Bosetti fascynuje się brzmieniowymi aspektami słowa mówionego, bada rejony antropologii dźwięku, tworzy kompozycje oparte na tekście. Związany ze sceną berlińską, członek grupy Phosphor.

 × John Edwards 
jedna z najbardziej charakterystycznych postaci londyńskiej sceny. Basista o bogatym doświadczeniu, współpracował z awangardowymi grupami rockowymi, tworzy muzykę do przedstawień teatralnych. Instrumentalizm Edwardsa stawia go w panteonie herosów europejskiego improv. Najczęściej na scenie m.in. z Evanem Parkerem, Markiem Sandersem, czy Jonem Butcherem.

 × Franz Hautzinger 
trębacz charakteryzujący się niebywałym kunsztem wykonawczym ukierunkowanym eksperymentalnie. Kompozytor, wykonawca, a także pedagog. Wiodąca figura Wiedeńskiej sceny, niezwiązany jednak ściśle z określonym stylem. Porusza się swobodnie pomiędzy free jazzem, a klasyką XX-to wiecznej muzyki współczesnej.

 × Zbigniew Karkowski 
kompozytor, muzyk, który w istotny sposób określa kształt współczesnej muzyki eksperymentalnej. Uczeń Iannisa Xenakisa. Autor projektów na całym świecie. Solowe koncerty Karkowskiego są zawsze intensywnym i inspirującym przeżyciem. Równolegle z pracą kompozytorską spotyka się i współpracuje m.in. z Merzbow, Pitą, Francisco Lopezem. Karkowski twierdzi, że jego muzyka nie odwołuje się do żadnej tradycji, choć stanowi kontynuację dzieła dawnych akademickich mistrzów: Stockhausena, Xenakisa, czy Cage'a

 × Tomasz Krakowiak 
perkusista, który tradycyjny zestaw zredukował do bębna basowego, zmieniając ten instrument w stół akustyczny. Opierając się na perkusyjnych technikach i obróbce elektronicznej Krakowiak wychodzi brzmieniowo daleko poza skojarzenia z akustyczną perkusją. Doświadczony na polu improwizacji, na co dzień współpracuje głównie z Mike Hansenem.

 × ErikM 
korzenie tego artysty sięgają sztuk wizualnych, później jako gitarzysta wykazuje zainteresowanie gramofonami, stając się ich wirtuozem. Przez ostatnie lata współpracował z m.in. z Voice Crack, Christianem Marclay'em, Luc'iem Ferrari. Dzis Erikm jest nie tylko noise'owym didżejem, ale przede wszystkim piewcą subtelnych abstrakcji.

 × Andrea Neumann 
znana ze współpracy i udziału kompozytorskiego w wielu projektach interdyscyplinarnych, związanych z filmem, tańcem i performance. Neumann tworzy aktywnie na pograniczu muzyki komponowanej i improwizowanej. Jej instrument to ogołocony do samej ramy i strun fortepian, który w zestawieniu z zapętloną konsoletą określa unikalny styl artystki.

 × Robert Piotrowicz 
pierwotnie gitarzysta, obecnie coraz częściej w otoczeniu analogowych urządzeń, których złożone, gęste sygnały zestawia z brzmieniem elektrycznej gitary. Piotrowicz odnajduje się w skrajnych formach - od minimal improv po noise. Wraz z Anna Zaradny i Andreasem Guskosem tworzy multimedialny projekt Świetlista Maria.

 × Domenico Sciajno 
pierwotnym instrumentem Sciajno jest kontrabas. Obecne zgłębia temat wpływu akademickiej edukacji na improwizację, twórczymi możliwościami leżącymi w interakcji między instrumentami akustycznymi, a live electronics i komputerem. Kompozytor i improwizator, tworzy także interaktywne instalacje dźwiękowe.

 × Martin Siewert 
członek takich grup jak EFZEG, Trapist czy SSSD. Ekspert elektronicznej preparacji gitary. Wespół z Fenneszem, czy Orenem Ambarchi wytycza horyzonty nowej muzyki gitarowej. Blisko związany z wiedeńską sceną elektroakustycznej improwizacji.

 × Martin Tétreault 
muzyk, który z gramofonu uczynił pełnoprawny instrument. Turntablizm w jego wykonaniu, to bezkompromisowa eksploatacja gramofonu. Tétreault wykorzystuje dźwięki silnika, właściwości igieł, czy powierzchnie akustyczne, co z preparacją winyli daje niepowtarzalna paletę brzmień.

 × Otomo Yoshihide 
ten niezwykły i niepowtarzalny muzyk, jest ikoną współczesnej muzyki eksperymentalnej. Gra na wielu instrumentach, lider, kompozytor, improwizator. Światowy rozgłos przyniosły mu projekty Ground Zero, Otomo Yoshihide's New Jazz Quintet, a także współpraca z niemal wszystkimi liczącymi się muzykami współczesnej awangardy, od rocka, jazzu, poprzez muzykę improwizowaną do muzyki współczesnej.

 × Anna Zaradny 
saksofonistka, której nie obca jest obecność programowanej elektroniki, pracuje w różnych kontekstach, od stricte akustycznej muzyki poprzez elektroniczny noise do projektów multimedialnych. Grała, współpracowała m.in. z: Burkhard Stangl, Tony Buck, Joe Williamson, John Hegre, John Butcher.



organizacja: Musica Genera
współorganizacja: Stowarzyszenie OFFicyna
współpraca: Teatr Kana, Port Rybacki "Gryf", Akademia Muzyczna w Szczecinie, Stowarzyszenie na rzecz ochrony zabytków kultury techniczej
wsparcie: Miasto Szczecin, Austriackie Forum Kultury, Goethe Institut Warszawa, Instytut Francuski w Warszawie, Urząd Marszałkowski Województwo Zachodniopomorskie
mecenat: Poczta Polska, Wielkopolska Spółka Gazownictwa - Zakład Gazowniczy Szczecin
muzyków gości: Klub Pracownika Nauki, Hotel Rycerski
patroni medialni: TVP3, Gazeta Wyborcza, Radio ABC, Aktivist, Fluid, Echo, terra.pl
poligrafia: Algraf
nagłośnienie: Grasz
design: Andreas Guskos guskos@op.pl
webmaster: Dominik Kowalczyk wolfram@lollipopshop.de