pobierz program w formacie RTF, PDF lub TXT



22 listopada, piątek Pałac Młodzieży godz. 20:00

 WOLFRAM (Warszawa)
Wolfram - komputer
Dominik Kowalczyk (1969) - w solowej działalności pod aliasem Wolfram gra muzykę elektroniczną oscylującą pomiędzy stylistyką ambient i noise, pozwalając sobie czasem na eskapady w stronę purononsensowej plądrofonii lub nietanecznych rytmów i pulsacji. Jeden z założycieli magazynu internetowego NEUROBOT, którego autorzy od 1998 działają również jako trio o tej samej nazwie grające elektroniczną muzykę improwizowaną. Bliski współpracownik Polycephala - CDRowego labelu wydającego współczesną polską muzykę (nie tylko elektroniczną).

 GEO SUK YEO (Hambug) / BLAISE SIWULA (Nowy Jork)
Ge-Suk Yeo - sopran, głos
Blaise Siwula - saksofon, klarnet
Fascynacja Ge-Suk włoską i niemiecką operą przywiodła ją z Korei do Europy, gdzie studiowała w Niemczech muzykę operową i doskonaliła swój głos - dramatyczny, liryczny sopran. W roku 1999 rozpoczęła działania na polu muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, współpracując z coraz szerszą grupa uznanych muzyków.
Ge-Suk jest twórczynią setek "szkiców" muzycznych, swoistych graficznych notacji, pozwalających jej lepiej wyrażać idee i zamysły dotyczące dźwięku i prezentacji. Ge-Suk jest również inicjatorką ART.CappuccinoNet.com.
Instrumentarium Blaise'a to saksofon, klarnet, flet, elektryczna mandolina i róg Oryx.
Przez 30 lat swej kariery Blaise dal się poznać przede wszystkim jako muzyk improwizator, koncertując na całym świecie wraz z takimi artystami jak np. Cecil Taylor i Tan Dun. Związany głównie z ABC NO RIO, jest twórcą projektu C.O.M.A. (Obywatelska Ontologiczna Muzyczna Agenda), aktywnie wypełniającego artystyczne środowisko Nowego Jorku.

 STEVIE WISHART (Australia)
Stevie Wishart - lira korbowa, głos, elektronika
Wszechstronnie i gruntownie wykształcona artystka, studiowała m.in. kompozycję, muzykę elektroniczną, etnomuzykologię i muzykę wieków średnich (University of w New York, Guildhall School of Music and Drama, University of Oxford). Analiza średniowiecznej ikonografii, spotkania z Cagem i Tudorem, wiele podróży po świecie kultur nieeuropejskich - tworzyły podstawę rozwoju jej zainteresowań i stanowiły o multimedialnym kontekście muzycznych prezentacji.
Jako kompozytor i wykonawca Wishart eksploruje i przetwarza średniowieczne i współczesne ekstrema. Operuje własnym stylem opartym tak na improwizacji, jak i specyficznym wykorzystaniu elektroniki, wykorzystując przy tym różne formy notacji muzycznej oraz nagrywanych i przetwarzanych dźwięków. W swej twórczości, w której ogromną rolę odgrywają występy na żywo, dokonuje zaskakujących zderzeń świata dźwięków średniowiecza ze współczesnymi.
Wishart współpracuje również z eksperymentalnymi grupami teatralnymi, z których ostatnie to m.in. multimedialny projekt Slow Love z teatrem Malpertuis.

 ANDREA NEUMANN / SABINE ERCKLENTZ (Berlin)
Andrea Neumann - innenklavier, elektronika
Sabine Ercklentz - trąbka, elektronika
Andrea Neumann (1968) - gruntowne wykształcenie muzyczne (studiowała pianino w "Hochschule der Künste" w Berlinie) pozwoliło jej na eksplorację możliwości akustycznych pianina i poszukiwanie jego nowych zakresów brzmieniowych w sposób dalece wykraczający poza powszechną stylistykę. W procesie tym zredukowała instrument do strun, pudła rezonansowego i metalowej ramy (innenklavier), a użycie elektroniki pozwoliło jej na manipulacje i amplifikacje dźwięków dla wypracowania specyficznych i nowatorskich technik gry i preparacji sceny dźwiękowej.
Znana ze współpracy i udziału kompozytorskiego w wielu projektach interdyscyplinarnych, związanych z filmem, tańcem i performance - Neumann tworzy aktywnie na pograniczu muzyki komponowanej i improwizowanej.
Sabine Ercklentz (1967) - od roku 1995 koncentruje się na penetracji możliwości i ograniczeń swego instrumentu, pracując na granicy dźwięku i szumu. Rok 1996 to instrumentalne rozszerzenie o elektronikę, znoszącą naturalne bariery i ograniczenia nieamplifikowanego i nieprzetwarzanego brzmienia samej trąbki. Pozwala to Ercklentz nie tylko na rozbudowanie i modulacje pierwotnej przestrzeni dźwiękowej, lecz jest często swoistą dekonstrukcją pierwowzoru. Współpraca z Andreą Neumann zmierza i ewoluuje w tym właśnie kierunku.

BRAMA JAZZ CAFE godz. 23:00

 MEMBRANA (Kaliningrad)
Danil Akimov - elektronika
Maxim Sergeev - elektronika
Koncepcję i twórczość Membrany określa się niekiedy jako skupienie stylistycznych trendów, w założeniach szczegółowo i wyczerpująco określanych jako thrombo-beat, pneumo-step, infra-jazz... lecz są to tylko słowa, jedne z wielu możliwych tu do zastosowania. Membrana jest bowiem założeniem, którego centrum stanowi muzyka elektroakustyczna i ta, do której dość niefortunnie i zbyt pojemnie stosowane bywa miano ambient - tworzona przy użyciu tak powszechnie znanego instrumentarium, jak i wykonywanego samodzielnie: różnorakich urządzeń wibroakustycznych, generatorów niskich częstotliwości etc.

DJ KEVIN (Chicago)
Kevin Drumm - muzyka z płyt

23 listopada, sobota PAŁAC MŁODZIEŻY godz. 20:00

 VIÖN&MEM (Warszawa)
Viön - komputer
Mem - komputer
Mówią o sobie: "Nasza współpraca jest w zasadzie balansowaniem na granicy pomiędzy głębokim słuchaniem a intuicyjnym reagowaniem. Podczas koncertów wymiana energii pomiędzy nami znajduje odzwierciedlenie w systemie nagłośnienia (dźwięk surround), zapewniając odbiorcom możliwość głębokiego doświadczenia fenomenologicznego."
Viön (Artur Jaworski) największą uwagę poświęca samemu zjawisku słyszenia/słuchania. Badając relację pomiędzy przestrzenią akustyczną, dźwiękiem i percepcją przywiązuje wagę przede wszystkim do bezpośredniego osobistego doświadczenia. Większość jego działań skupia się wokół świadomego słuchania otoczenia i "wewnętrznych dźwięków".
Mem to Kamil Antosiewicz, ex-EA. Nagrywa solowo i współpracuje z innymi muzykami. Wykorzystuje zarówno trofea dźwiękowe, jak i elektronikę. W kręgu ostatnich zainteresowań znajduje się dekontekstualizacja materii dźwiękowej, eksperymenty z podstawowymi strukturami dźwiękowymi pochodzenia nieorganicznego: falami sinusoidalnymi oraz białym szumem.

 ALEKSANDER KOLKOWSKI (Berlin-Londyn)
Aleksander Kolkowski - skrzypce Stroh, violinophon, stare gramofony, fonografy
Artysta nie ograniczający się do jednej stylistyki, komponował m.in. dla teatru i filmu, tanecznych przedstawień scenicznych. Od 1996 roku mieszkający w Berlinie, uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach i grupach. Jego autorskimi medialnymi projektami solo są m.in. "Stage Fright" (1994), "Violin Gymnastics" (1998) - obydwa z udziałem kombinacji muzyki i tekstu mówionego, ruchu, projekcji filmowych i pokazów slajdów.
Najnowsze dzieło to "Portrait in Shellac" (2000) - osobista odpowiedź na odcieleśnienie i zdehumanizowanie procesu twórczego, nie tylko w muzyce. Kolkowski używa tu historycznych instrumentów z ery przedelektronicznej, wykorzystując je do tworzenia muzyki współczesnej, w pełni rozpoznawalnej - tworzonej z wykorzystaniem zapomnianych już akcesoriów - skrzypce Stroh, violinophon, stare gramofony i fonografy (również te najstarsze: z cylindrami woskowymi) oraz 78-obrotowe dyski shellac'a.

 KEVIN DRUMM (Chicago)
Kevin Drumm - gitara, syntezator analogowy
Kevin Drumm (1970) - nieklasyfikowalny, napastujący, agresywny, inwazyjny i... genialny awangardowy gitarzysta wywodzący się z Chicagowskiej sceny, którego bezkompromisowe wykorzystanie gitary, taśm, analogowych syntezatorów, organów, przetworników dźwięku i komputera wyznacza nową jakość w muzyce elektroakustycznej. Muzyka Drumm'a porusza się bardzo często na pograniczu ciszy (i z niej korzysta), lecz również - szczególnie na ostatnich wydawnictwach- przedstawia nam ekstremalną dynamikę i zakres częstotliwości dźwięku: tak w procesie samego nagrania, jak i pożądanych warunków jej odsłuchu, percepcji. Jego najnowsza solowa płyta nagrana dla austriackiej Mego to intensywna, pełna wrażeń, napięć i dysonansów podróż poprzez huraganowe sprzężenia, otwarty i wściekły atak soniczny... ekstremalny koniec anarchistycznej elektroniki i pełna humoru aluzja do "nordyckiej" muzycznej przemocy.

BRAMA JAZZ CAFE godz. 23:00

 FACIAL INDEX (Warszawa)
Facial Index - gramofon, laptop
Facial Index (Jacek Staniszewski) założyciel i członek multimedialnego kolektywu NEUROBOT, założyciel CD-rowego labela POLYCEPHAL, radykalny, mocny, głośny - w specjalnym projekcie Spermacetti Cove Life Saving Station c. 1930 Ships within 3-5 days.

 [świetlista maria s-c] (Szczecin)
Andreas Guskos - światło
Anna Zaradny - komputer
Rurokura - syntezator analogowy, radio, taśmy
Andreas Guskos w akwarium 30x40 przepuszcza światło przez wodę, Anna Zaradny obsługuje programy w środowisku windows, Rurokura moduluje napięcie w syntezatorze analogowym.

 MEMBRANA (Kaliningrad)
Danil Akimov - elektronika
Maxim Sergeev - elektronika


organizacja: OPERA HAUS
współorganizacja: musica genera
współpraca: Pałac Młodzieży, Brama Jazz Cafe
mecenat: MSU, PLL LOT, Bank BGŻ SA, Index
poligrafia: Drukarnia PAW, Drukarnia Algraf
muzyków gości: Hotel Elka-sen
design: Andreas Guskos
www: Sebastian Krawczuk - Washington DC
bilety: Brama Jazz Cafe 10 PLN, Pałac Młodzieży 15 PLN, karnet na wszystkie koncerty 35 PLN, przedsprzedaż od 15 listopada w Pałacu Młodzieży, Brama Jazz Cafe, CIKIT (Zamek Książąt Pomorskich), sklep muzyczny Club CD (pl. Rodła)